Home / Products / Forage Crop Seeds / Alfalfa - Sunter
ALFALFA - Medicago sativa L.
Variety: SUNTER
| Origin/Production Location | Turkey |
|---|---|
| Plant Height | 90 - 120 cm |
| Protein Ratio (Baled) | %17 - %21 |
| Fresh Forage Yield | 6.500 - 8.000 kg/da |
| Dry Forage Yield | 2.600 - 3.000 kg/da |
| Winter Hardiness | High |
| Sowing Depth | 0,5 - 1 cm |
| Flower Color | Purple |
| Disease Resistance | High |