Home / Products / Forage Crop Seeds / Forage Pea - Kirazli
Pisum sativum L.
Variety: KIRAZLI
| Origin/Production Location | Turkey |
|---|---|
| Flower Color | Purple |
| Plant Height | 120 - 150 cm |
| Protein Ratio (Grain) | %25 - %30 |
| Protein Ratio (Plant) | %14 - %18 |
| Fresh Forage Yield | 3.500 - 4.000 kg/da |
| Dry Forage Yield | 1.100 - 1.400 kg/da |
| Sowing Rate | 13 - 15 kg/da |
| Harvest Time | 133 - 190 days |
| Sowing Depth | 3 - 4 cm |
| Disease Resistance | High |