Home / Products / Forage Crop Seeds / Hungarian Vetch - Kansur
FORAGE CROPS
Variety: KANSUR
| Origin/Production Location | Turkey |
|---|---|
| Plant Height | 105 - 130 cm |
| Protein Ratio (Grain) | %24 - %29 |
| Protein Ratio (Plant) | %15 - %18 |
| Fresh Forage Yield | 3.500 - 4.000 kg/da |
| Dry Forage Yield | 900 - 1.200 kg/da |
| Sowing Rate | 10 - 12 kg/da |
| Sowing Depth | 2 - 3 cm |
| Disease Resistance | High |