Home / Products / Forage Crop Mixtures / Star Mix
Content:
Hungarian Vetch
Forage Pea
Wheat (Silage)
Tritikale
| Origin/Production Location | Turkey |
|---|---|
| Plant Height | 110 - 140 cm |
| Protein Ratio | %15 - %19 |
| Fresh Forage Yield | 7.500 - 8.000 kg/da |
| Dry Forage Yield | 1.500 - 2.000 kg/da |
| Sowing Rate | 15 - 18 kg/da |
| Sowing Depth | 1.5 - 2 cm |
| Disease Resistance | High |