Home / Products / Forage Crop Mixtures / Forage Grass Mix
Italian Ryegrass DEVIS (mid-late)
Italian Ryegrass UDINE (early)
| Ploidy | Tetraploid |
|---|---|
| Origin/Production Location | EU/Italy/Denmark |
| Plant Color | Dark Green |
| Plant Height | 100 - 120 cm |
| Protein Ratio | %14 - %17 |
| Fresh Forage Yield | 7.500 - 8.000 kg/da |
| Dry Forage Yield | 3.000 - 3.900 kg/da |
| Sowing Rate | 6 - 8 kg/da |
| Sowing Depth | 1.5 - 2 cm |
| Disease Resistance | High |