Home / Products / Forage Crop Seeds / Alfalfa - Giulia
ALFALFA - Medicago sativa L.
Variety: GIULIA
| Origin/Production Location | EU/Italy |
|---|---|
| Dormancy Group | 6 |
| Plant Height | 90 - 105 cm |
| Protein Ratio (Baled) | %16 - %20 |
| Fresh Forage Yield | 6.000 - 7.300 kg/da |
| Dry Forage Yield | 2.200 - 2.800 kg/da |
| Winter Hardiness | High |
| Sowing Depth | 0,5 - 1 cm |
| Flower Color | Purple |
| Disease Resistance | High |