Home / Products / Forage Crop Mixtures / Jumbo Mix
Content:
Common Vetch
Forage Pea
Wheat (Silage)
Oat
| Origin/Production Location | Turkey |
|---|---|
| Plant Height | 100 - 130 cm |
| Protein Ratio | %14 - %18 |
| Fresh Forage Yield | 7.500 - 8.000 kg/da |
| Dry Forage Yield | 1.300 - 1.800 kg/da |
| Sowing Rate | 15 - 18 kg/da |
| Sowing Depth | 1.5 - 2 cm |
| Disease Resistance | High |