Home / Products / Forage Crop Seeds / Forage Pea - Golyazi
Pisum sativum L.
Variety: GOLYAZI
| Origin/Production Location | Turkey |
|---|---|
| Flower Color | White |
| Plant Height | 110 - 130 cm |
| Protein Ratio (Grain) | %25 - %28 |
| Protein Ratio (Plant) | %14 - %18 |
| Fresh Forage Yield | 3.000 - 3.500 kg/da |
| Dry Forage Yield | 1.000 - 1.200 kg/da |
| Sowing Rate | 13 - 15 kg/da |
| Harvest Time | 133 - 190 days |
| Sowing Depth | 3 - 4 cm |
| Disease Resistance | High |